Sztuka na wyciągnięcie ręki

Monitor Artystyczny
LIVE EVENT

Wystawa fotografii Pawła Supernaka i Rafała Siderskiego w Galerii 2piR w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa trwać będzie od 7 marca do 31 marca 2012 roku. Tematy, którymi zainteresowali się autorzy nie są ze sobą pozornie powiązanie. Prace Rafała Siderskiego opowiadają o wristlingu, którym zainteresował się w dzieciństwie, oglądając z kuzynem Eurosport (o czym wspomniał na wernisażu). Dziś zdaje sobie sprawę z wielkiego spektaklu jaki rozgrywał się na jego oczach, gdzie jedynie upadki i gapiostwo nie było wyreżyserowane, co zauważyła kuratorka Monika Piotrowska, pisząc słowo wstępne do katalogu. Swoją uwagę skierował na regionalną odmianę tego sportu, zarejestrował amatorskie sale i mało profesjonalne treningi, na których polała się całkowicie prawdziwa krew uczestników.

Paweł Supernak natomiast zaintersował się tematem śmierci. Jego opowieść skupiła się bardziej na fizycznych problemach związanych z ciałem. Czy mamy już zaplanowane co stanie się z nim po naszej śmierci? Bohaterowie jego opowieści pozwolili sfotgrafować się w miejscach związanych z „obróbką” ciał po śmierci, np. w krematorium, na cmentarzu, czy przed Akademią Medyczną. Swoisty powrót do tematu vanitas. Moim zdaniem prace jednak same się nie bronią. Jeżeli nie przeczytamy tytułu, nie wiemy jaki jest wizualny przekaz. Ciekawy temat, jednak ustawiane zdjęcia nie są w moim przekaonaniu do końca reportażem.

Następuje tendencja do bardzo szybkich reportaży, próby opisania tematu, dowolnej historii w szybkim czasie, zebranie kilku „aktorów”, wyreżyserwanie sytuacji, wymyślanie tematów. Dla mnie za mało jest tam autentyczności i spokojnej pracy, gdzie w czasie rozciągniety temat nabiera innego znaczenia. Daje większe spektrum możliwości, nie ma wówczas schematu postępowania i pozwala głębiej rozpoznać interesujący temat. Zbyt szybko tworzone reportaże często tracą swą moc, są mało przekonywujące i szybko o nich zapominamy .

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

aktualności
Najnowsze komentarze